Skip to content

Kupnja rabljenog vozila i na što treba pripaziti je pitanje s kojim se veliki broj ljudi susreće svakih nekoliko godina. 

Naime, činjenica je da je trgovina vozilima branša gdje je zaista veliki broj prevara i određena doza straha je na žalost često i opravdana.

Riječ je o kupnji nečega što bi trebalo služiti godinama i nečega za što se svaki kupac u pravilu izlaže popriličnom financijskom opterećenju.

Financijsko opterećenje je još naglašenije, ako se u obzir uzmu potencijalni problemi i kvarovi koji se mogu pojaviti neplanirano u slučaju kupnje neispravnog vozila.

Kako pri kupnji rabljenog vozila ne bi kupili “mačka u vreći” već ispravan automobil, mi ćemo vas provesti kroz ključne stvari na koje je potrebno pripaziti.

Na što paziti kod kupnje rabljenog vozila?

Kako bi mogli odgovoriti na pitanje na što pripaziti pri kupnji rabljenog vozila prvo moramo skrenuti pažnju na osnovni problem.

Osnovni problem pri kupnji rabljenog vozila je što su vozila vrlo kompleksna i što pojedini prodavači namjerno pokušavaju dovesti kupce u zabludu. U ovom članku dotaći ćemo se nekih najbitnijih i najčešćih problema i zabluda oko kupnje auta. 

Kako bi pojednostavili, podijelit ćemo u 4 osnovne kategorije ključne točke na koje je potrebno pripaziti kod kupnje rabljenog vozila bilo od trgovca bilo od fizičke osobe:

– Provjera mehaničke ispravnosti vozila. 
– Provjera kilometraže i povijesti vozila.
– Provjera je li vozilo sudjelovalo u prometnim nesrećama.
– Provjera dokumentacije vozila.

Provjera mehaničke ispravnosti vozila. 

Provjera mehaničke ispravnosti vozila je nezaobilazna pri kupnji rabljenog automobila. Naime, prodaja neispravnog vozila pod ispravno vozilo je jako česta prevara pri kupnji vozila, a riječ je o prikrivanju stvarnog stanja vozila.

Čest je slučaj da je prodavatelj svjestan određenog problema na automobilu i upravo je taj problem razlog zašto ga želi prodati. 

Kupnja ovakvog vozila za sobom, naravno, povlači dodatno financijsko opterećenje kupca.

Automobili su jako složeni sklopovi i svakim danom postaju sve složeniji. Ako malo detaljnije pogledamo prosječno vozilo na našim cestama, lako je primijetiti da su vozila koja svaki dan koristimo i ne razmišljajući puno o tome kako funkcioniraju u biti najsloženiji sklop s kojim se prosječna osoba susreće. Riječ je o sklopu koji se sastoji od desetaka velikih sklopova od koji se svaki sastoji od stotina manjih sklopova od koji se svaki sastoji od nekoliko stotina dijelova.

Prosječno vozilo na našim cestama ima oko 30.000 dijelova koji su sastavljeni u jedan sklop koji zovemo automobil.

Gotovo svaki taj dio može se pokvariti odnosno otkazati te time stvoriti specifični problema na samom vozilu. Na žalost, nemoguće je u prihvatljivom vremenu provjeriti svih 30.000 dijelova, ali je moguće pri kupnji rabljenog vozila pripaziti na one osnovne i najbitnije dijelove koji mogu naknadno stvoriti veće financijske izdatke ili poremetiti sigurnost vozila.

Prilikom kupnje rabljenog vozila jako je važno pripaziti na osnovne sklopove vozila poput motora, mjenjača, elektronike, ispravnosti dodatne opreme i ovjesa.

Kako provjeriti motor pri kupnji rabljenog vozila?

Kako bi provjerili motor pri kupnji rabljenog vozila, bilo bi dobro imati iskustva u automehanici, iako se neke provjere mogu izvršiti iz bez tog iskustva. 

U nastavku ćemo navesti neke točke na koje je potrebno obratiti pažnju i dati upute kako prepoznati problem i ne kupiti neispravno rabljeno vozilo.

Prilikom slušanja rada motora na leru, potrebno je obratiti pažnju da li se čuju kakvi nepravilni zvukovi iz motora poput lupkanja, šuškanja, struganja i sl.

Zvuk motora bi trebao biti jednoličan, bez oscilacija u radu.

Benzinski motori su u pravilu nešto tiši i uglađeniji dok je rad dizelskih motora u pravilu dosta grublji i bučniji. 

I benzinski i dizelski motor bi trebali raditi kontinuirano bez oscilacija u obrtajima, mirno s ujednačenim i pravilnim zvukovima bez ikakvih oscilacija, udaraca, povremenih treskanja i sl. 

Provjera posude s vodom/ antifrizom je bitna jer nam može reći jako puno ukoliko prostoji problem s motorom ali prvo važno upozorenje.

Posuda s vodom odnosno antifrizom je u pravilu pod tlakom a sadržaj jako vruć dok je vozilo u radu i motor zagrijan.

OPREZ PRILIKOM OTVARANJA POSUDE JER POSTOJI OPASNOST OD PRSKANJA VRUĆE TEKUĆINE!

Posuda od vode se otvara polako i za to vrijeme se prati razina tekućine. Kao pri otvaranju Coca Cole koja je prethodno promućkana. Čep posude se lagano otvara te ga je potrebno pritegnuti ukoliko se razina tekućine počne dizati do samog čepa. Najoptimalnije je ovaj pregled napraviti prije testne vožnje dok je motor u vozilu hladan i ugašen.

Nakon što je otvoren čep od posude s vodom, potrebno je provjeriti razinu vode u odnosu na “min” i “max” označene na samoj posudi te promotriti boju vode odnosno antifriza u posudi. 

U ispravnom sistemu, boja antifriza je plava, zelena ili crvena ovisno o vrsti antifriza ali nikad nije crna ili tamno smeđa i nikad nema masnoće na vrhu ili taloga nalik majonezi.

U slučaju da je voda u posudi crna i ima tragova masnoće ili ima taloga nalik majonezi, najčešće je riječ o ozbiljnijem problemu s glavom motora ili hladnjakom ulja i sl. gdje je ulje iz motora prodrlo u rashladni sistem. Popravak je u ovakvim slučajevima u pravilu poprilično skup.

Ukoliko je talog smeđ i ima tragova “ruzine” vjerojatno je jedan dio ili cijeli rashladni sistem u dosta lošem stanju i nije redovno održavan.

Voda u posudi ne bi smjela biti niti prozirna jer bi to značilo da u tekućini nema dovoljno antifriza koji je uvijek u boji. 

Razlog tome može biti ili da vozilo gubi vodu pa netko samo dolijeva te je na taj način toliko razrijedio antifriz da je ostala gotovo čista voda ili vozilo nije redovno održavano te je održavan kod nestručnih majstora.

Antifriz služi kako za sprječavanje smrzavanja motora tako i da korigira temperaturu ključanja vode u slučaju pregrijavanja i u određenom postotku treba biti prisutan u rashladnom sistemu i ljeti i zimi. 

Osim vizualnog pregleda, dobro je prstom proći i po unutarnjim stjenkama posude kako bi se “obrisali” tragovi taloga ukoliko ih ima odnosno ako je prodavatelj neposredno prije prodaje isprao posudu i natočio čistu tekućinu kako bi vozilo prilikom prodaje prikazao ispravnim.

Na ovaj način će sve izgledati onako kako bi trebalo ali će se problem ponovo vratiti kroz par dana ili par tisuća kilometara.  

U bilo koji od ova 3 scenarija kupca vrlo vjerojatno u skorije vrijeme očekuju poprilični troškovi popravka

Provjera ulja u motoru je nezaobilazna pri kupnji rabljenog vozila ali i kao redovna provjera vlastitog vozila. Ulje može biti žuto ako je nedavno promijenjeno pa sve do crno ako nije mijenjano baš tako skoro.

Ono na što je bitno obratiti pažnju je razina ulja koje treba biti po šipci od ulja između “min” i “max” te da li ima tragova “majoneze” odnosno taloga koji podsjeća na majonezu.

Razina ulja manja od “min” ili viša od “max” može ukazivati na problem ali može biti i greška servisera prilikom zamjene ulja. Dok nam razina ulja ne govori da je riječ o konkretnom problemu, tragovi majoneze na samoj šipci od ulja ili na čepu od ulja ukazuju na problem čije otklanjanje zahtjeva popriličan financijski izdatak.

Riječ o tome da je motor najvjerojatnije počeo miješati rashladnu tekućinu i ulje iz motora. 

Vizualni pregled motora je bitan kako bi se ustanovilo da li je po vozilu radila nestručna osoba te da li ima ima tragova većih zahvata. 

Za ovaj pregled je potrebno malo iskustva ali i sami možete napraviti dosta dobar pregled ako se pripazi na detalje. 

Prvo je dobro provjeriti ima li tragova curenja ulja oko motora ili agregata poput turbine i sl. Tragovi ulja znače da su određene brtve popustile da je će ih u skorije vrijeme netko trebati i zamijeniti.

Osim tragova ulja, u ovom djelu pregleda  je potrebno provjeriti ima li tragova krpanja instalacija, lijepljenja plastika, prepravljanja konektora, tragova vađenja motora i sl.

Ukoliko ima, ne znači budući kvar ali često upućuje na to kako je vozilo održavano te što je i kako na njemu rađeno. 

Prvo paljenje vozila ukoliko prethodno nije radio nekoliko sati nam može reći ponešto o stanju samog auta. 

Ukoliko je riječ o dizelu, nakon okretanja ključa u poziciju kontakta potrebno je pričekati 2-4 sekunde kako bi grijači zagrijali gorivo.
Grijači imaju svoju lampicu na instrument tabli i izgleda poput zavojnice. Lampica se pali po davanju kontakta te se gasi nakon par sekundi nakon čega je vozilo spremno za paljenje. 
Koliko će grijačima vremena trebati ovisi o samim grijačima ali i vanjskoj temperaturi. Kad je jako hladno, rad grijača će biti produžen dok se u ljetnim mjesecima ponekad neće niti upaliti. 

Nakon što su grijači odradili svoji i motor se pokreće- zvuk anlasera odnosno verglanja bi trebao biti kratak +/- 1sek te snažan i jednoličan.

Prilikom paljenja se ne smije čuti krčanje te zvuk verglanja ne bi trebao trajati duže od cca 1 sek. 

Ukoliko vozilo duže vremena vergla i ima neujednačeno snažan zvuk i ritam- može biti znak slabijeg akumulatora ili problema sa samim anlaserom.

Ukoliko vozilo snažno vergla ali ne pali, mogući su problemi s dobavom goriva ili kod benzinskih motora s svjećicama i bobinama. 

Kontrola rada motora se svodi na praćenje ujednačenosti rada motora za vrijeme dok je vozilo upaljeno. 

Prvi korak je praćenje rada motora osluškujući i promatrajući kazaljku obrtomjera za vrijeme dok vozilo radi na leru.

Rad bi trebao biti ujednačen i bez oscilacija.

Nakon toga je potrebno dodati malo gasa, podići obrtaje na cca 2500 te ih tu zadržati osluškujući i promatrajući kazaljku obrtomjera.

Ne bi trebalo biti nikakvih oscilacija u radu, trzanja ili treskanja samog vozila. 

Sljedeća provjera zahtjeva da se nekoliko puta stisne gas kako bi se obrtaji motora podigli pa pustiti gas kako bi se vratili na normalnu vrijednost u praznom hodu. 

Potrebno je pratiti da li se obrtaji kontrolirano vraćaju na radne obrtaje ili dolazi do pada obrtaja ispod vrijednosti koju inače motor zadržava u praznom hodu.

Ukoliko dolazi do pada obrtaja nakon čega slijedi korekcija te dizanje obrtaja na radne obrtaje ili se pojavljuju oscilacije prilikom rada na leru ili na povišenim obrtajima, mogući su problemi s ler gasom, dobavom goriva, svjećicama ili diznama. 

Kako provjeriti mjenjač pri kupnji rabljenog vozila?

Kako provjeriti mjenjač i kvačilo pri kupnji rabljenog vozila je pitanje na koje i lako i teško odgovoriti. 

Ovdje je potrebno određeno iskustvo u vožnji auta kako bi znali što očekivati te što je normalno a što bi trebalo upaliti alarm pri kupnji vozila.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Prebacivanje sadržaja

Kako provjeriti ovjes na vozilu pri kupnji auta?

Kako provjeriti elektroniku i dodatnu opremu na vozilu pri kupnji auta?

Kupoprodajni ugovor za auto se može kupiti u svakoj malo boljoj knjižari ali ga možete i sami isprintati. 

KUPOPRODAJNI UGOVOR ZA AUTO U PDF-U.

Ukoliko nemate mogućnost isprintati kupoprodajni ugovor za auto, možete ga napisati i sami na običnom listu papira. 

Kako izgleda primjerak ugovora ukoliko ga želite sami napisati možete pogledati OVDJE.

Kupoprodajni ugovor za auto se više ne treba ovjeravati kod javnog bilježnika. 

Dovoljan je potpis kupca i prodavatelja. 

Kupoprodajni ugovor za auto služi kao jedini pravovaljan dokaz o kupoprodaji vozila. To je dokument koji je jedini dokaz o vlasništvu za kupca i jedini dokaz za prodavatelje kad je i kome isporučio vozilo.

Da, kupoprodajni ugovor za auto je moguće napisati rukom na običnom listu papira bez korištenje printera.

Primjerak kako kupoprodajni ugovor za auto pisan rukom bez printera treba izgledati možete pogledati OVDJE.

Prevare s kupoprodajnim ugovorom za auto su moguće prije svega jer kupoprodajni ugovor više nije potrebno ovjeravati kod javnog bilježnika.
To u praksi znači da nitko ne provjerava kad je i tko potpisao ugovor. To onome tko je naumio izvršiti prevaru omogućuje da može napisati ugovor i potpisati bilo koje ime koje želi. Ili poslije opovrgavati da je on potpisao određeni kupoprodajni ugovor.

Na ovaj način se i kupac i prodavatelj izlažu određenom riziku. 

Kako se zaštiti prilikom kupoprodaje auta i na što obratiti pažnju pisat ćemo u jednom od naših sljedećih članaka. 

Ukoliko je vozilo registrirano i ima važeću registraciju, potrebno je od prodavatelja preuzeti:

– Uredno ispunjen i potpisan kupoprodajni ugovor (primjerak u PDF-u).
– Prometna dozvola od vozila
– Važeću policu osiguranja
– Potvrdu o plaćenoj cestarini

Ukoliko je vozilo odjavljeno ili je registracija istekla, prilikom kupoprodaje vozila potrebno je preuzeti:

– Uredno ispunjen i potpisan kupoprodajni ugovor (primjerak u PDF-u).
– Prometna dozvola od vozila

Kupoprodajni ugovor za auto mora obavezno sadržavati:

– Osnovne podatke o automobilu.
– Podatke o prodavatelju.
– Podatke o kupcu.
– Podatke o ugovorenoj cijeni vozila.
– Podatke o mjestu i datumu kad se i gdje ugovor sklopio.
– Informacije o pravima i obavezama prodavatelja i kupca.

Da. Kupoprodajni ugovor za auto može biti napisan i rukom na običnom papiru uz uvjet da sadrži sve zakonom propisane elemente. 

Primjerak kako taj ugovor može izgledati, možete pogledati OVDJE.

Ocjeni
Call Now Button
×