Uvoz auta iz Njemačke je česta tema u Hrvatskoj među onima koji kupuju rabljeni auto budući da je u Njemačkoj ponuda vozila daleko veća, a i stanje vozila je u pravilu bolje.
Kad se odlučimo da želimo uvesti rabljeni auto iz Njemačke, na raspolaganju su nam dvije opcije.
Opcija 1.
Angažirati nekoga da umjesto nas odradi sve što je potrebno: od komunikacije s prodavateljem do detaljne provjere i pregleda vozila na lokaciji prodavatelja, transporta auto i svu potrebnu dokumentaciju, dakle sve po principu “ključ u ruke”.
Upravo tu uslugu pruža naša tvrtka AXIS AUTOMOBILI.
Sve o našim uslugama uvoza auta po narudžbi na linku: UVOZ AUTA PO NARUDŽBI
Opcija 2.
Osobno iskomunicirati sve potrebno s prodavateljem te otići u Njemačku kako bi auto detaljno pregledali te odradili svu potrebnu proceduru i pribavili svu potrebnu dokumetaciju oko organizacije ili obavljanja transporta i unosa auta u Republiku Hrvatsku.
Za one koji se odluče na opciju 1 pripremili smo poseban članak, gdje kroz naš paket usluga uvoza auta po narudžbi osiguravate sebi profesionalni pregled vozila te provjeru vozila od strane našeg tima koji je pregledao više od tisuću automobila te ima višegodišnje iskustvo u pregledu i kupoprodaji vozila.
Kroz naš paket usluga, na sebe preuzimamo svu odgovornost oko provjere i pregleda vozila te se brinemo da na kraju kupite auto kakav i zaslužujete i kakav plaćate, a ne “mačka u vreći”. Osim toga, na vozilo vam možemo izdati i dodatno jamstvo u ovlaštenom servisu za vašu marku vozila i to u trajanju do 2 godine.
Više o usluzi uvoza auta po narudžbi koju pružamo za naše klijente možete pročitati na linku: Uvoz auta po narudžbi.
Više o garancijama na vozila iz uvoza možete pročitati na linku: Garancija na rabljena vozila.
Za sve one kojima se više sviđa opcija 2, pokušati ćemo odgovoriti na što veći broj pitanja iako nije baš jednostavno detaljno obraditi kompletnu temu uvoza auta iz Njemačke.
Kao trgovci rabljenim automobilima s višegodišnjim iskustvom, želimo s vama podijeliti najbitnije smjernice koje će vam omogućiti kupnju sigurnog i kvalitetnog vozila, ako se samostalno odlučite krenuti u ovaj pothvat.
U ovom članku ćemo se dotaknuti svakog koraka od potrage za vozilom do komunikacije s prodavateljem te pregleda vozila i rješavanje potrebne dokumentacije.
Potraga za rabljenim automobilom koji želimo uvesti iz Njemačke
Definiranje kriterija
Prvi korak u potrazi za rabljenim automobilom koji želimo uvesti iz Njemačke je jasno definiranje vaših kriterija. Razmislite o namjeni vozila, vašim potrebama te stilu vožnje. Kako biste suzili izbor, definirajte preferiranu marku vozila i model, vrstu goriva, godinu proizvodnje i cjenovni raspon koji se poklapa s vašim budžetom.
Istraživanje
Njemačka nudi bogat izbor rabljenih automobila, stoga temeljito istraživanje igra ključnu ulogu u pronalasku savršenog vozila. Koristite online tražilice poput mobile.de i AutoScout24.de kako biste pronašli jedan ili više primjeraka koji odgovaraju vašim kriterijima za uvoz auta iz Njemačke.
Provjera povijesti vozila prije uvoza auta iz Njemačke
Jednom kad pronađete vozilo koje vas zanima, odmah već u prvom kontakt s prodavateljem zatražite VIN (broj šasije). Uz pomoć tog broja može se, barem djelomično, provjeriti povijest vozila. Pokušajte doznati što više bitnih detalja o vozilu i njegovoj povijesti.
Provjera vozila po broju šasije u nekim slučajevima je moguća u ovlaštenim servisima te putem CarVertical i sličnih alata koji nerijetko otkriju skrivene nedostatke poput neoriginalne kilometraže, kao i podatka je li auto sudjelovao u prometnim nesrećama.
Važno je napomenuti da su ovo korisne, ali ne i potpune informacije. Naime, ukoliko su na vozilu manipulirani kilometri prije odlaska na servise ili se vozilo nakon prometne nesreće popravljalo izvan ovlaštenog servisa i slično – nikakvih nepravilnosti u zapisima iz povijesti neće biti tako da izvještaji koji izgledaju uredni, nerijetko mogu biti i obmanjujući, prikazujući stanje auta boljim nego što u stvarnosti jest.
Kupnja rabljenog auta bez obzira na godište i kilometražu vozila, bez da se isto detaljno pregleda na lokaciji prodavatelja je dosta veliki rizik koji za sobom može povući znatne financijske gubitke, ali najgore od svega, može dovesti u pitanje sigurnosti korisnika vozila.
Naime, u ovoj branši odnosno prodaji rabljenih vozila, broj prevara je veći nego u bilo kojoj drugoj.
Razlozi zašto kupac vrati ili proda vozilo nakon 3 ili 10 mjeseci sa samo 5.000 ili 10.000 km (da, prijevara ima i kod prodaje vozila starih doslovno nekoliko mjeseci) su:
– Prodaja auta kao “accident free” iako su pretrpjela veća ili manja oštećenja.
– Manipuliranja s kilometražom vozila.
– Prodaja vozila koja ne postoje, odnosno uzimanje pologa ili cijelog iznosa za vozilo kojeg nema.
– Prodaja neispravnih vozila odnosno vozila koja imaju skrivene nedostatke, a koji se često na prvi pogled ne vide. Najčešći nedostaci koji se previde su problemi s elektronikom i elektronskim komponentama na vozilu.
– Prodaja vozila s prikazanim krivim podacima o vozilu kako bi se vozilo prikazalo kao vozilo veće vrijednosti.
– Prevare s obračunima poreza, itd.
Sve informacije i detalje oko vozila je potrebno temeljito provjeriti i potvrditi kako bi uvoz auta iz Njemačke bilo ugodno, a ne traumatično iskustvo.
Svakako usporedite sve informacije do kojih dođete s informacijama koje vam je pružio prodavatelj.
Provjera prodavatelja
Jednako bitna provjeri vozila je i provjera prodavatelja. O kakvoj se tvrtki radi, kakva joj je povijest poslovanja, tko su vlasnici itd.
Kad se odlučite na samostalni uvoz auta iz Njemačke, najmanje što želite je imati posla s nepoštenim trgovcem koji iza sebe ima povijest niza prevara ili prodaje auta sa skrivenim manama.
Na žalost takvih ima iznenađujuće puno o čemu svjedoče i brojna loša iskustva pojedinaca koji su kupili, u manjoj ili češće većoj mjeri, neispravan i nesiguran auto.
Važno je napomenuti da zakon u Njemačkoj realtivno dobro štiti kupca u Njemačkoj i pruža mu priliku za reklamacije itd., ali samo onda kad je kupac rezident Njemačke.
Za vozila koja će biti izvezena iz Njemačke, odnosno za njihove kupce, ne postoji zakon koji štiti takvog kupca odnosno kupca iz druge zemlje iako je riječ o EU.
Od trenutka plaćanja i preuzimanja vozila, prepušteni ste sami sebi – stoga opreza nikad dovoljno.
Stara poslovica koja kaže”tri puta mjeri, jednom reži”, u slučaju kupovine auta u Njemačkoj ili EU, mogla bi se preoblikovati u “tri puta provjeri, jednom plati“.
Provjera cijene i pregovaranje
Usporedite cijene sličnih vozila na tržištu u Njemačkoj, ali i kod nas kako biste dobili realnu sliku o vrijednosti vozila. Nemojte zaboraviti uzeti u obzir sve troškove kad računate troškove za uvoz auta iz Njemačke poput PPMV-a, naknade FZOEU, homologacije, potvrde proizvođača te transporta samog vozila.
Pregovarajte s prodavateljem kako biste dobili najbolju moguću cijenu.
Problemi i izazovi prilikom potrage za automobilom iz Njemačke
Jezik i komunikacija
Ako ne govorite njemački jezik, komunikacija s prodavateljima može biti vrlo izazovna. Potrudite se koristiti prevoditeljske alate i tražiti pomoć od pouzdane osobe koja poznaje njemački jezik kako biste izbjegli nesporazume. Vrijeme koje je prodavatelj spreman potrošiti na komunikaciju s vama je najčešće ograničeno, dok vi želite dobiti jasnu i potpunu sliku o autu kojeg kupujete što znači da komunikacija mora biti potpuno jasna.
Različiti tehnički standardi
Njemački automobili mogu se razlikovati po tehničkim standardima i opremi u usporedbi s vozilima u Hrvatskoj. Prije nego što donesete odluku, provjerite jesu li potrebne prilagodbe vozila kako biste ga mogli registrirati i voziti u Hrvatskoj.
Ovo posebno ističemo zbog razlike u klasifikaciji vozila N1 u odnosu na M1 kategoriju vozila.
Pregled i uvoz auta iz Njemačke
Pregled vozila i testiranje prije kupnje i uvoza auta iz Njemačke
Jedan od najvažnijih koraka kad je u pitanju uvoz auta iz Njemačke u Hrvatsku je obavljanje detaljnog i kompletnog pregleda vozila.
Ovaj korak osigurava da kupite automobil u ispravnom stanju, smanjujući rizik od skrivenih problema koji bi mogli prouzročiti naknadno znatne financijske i sigurnosne poteškoće.
Prije donošenja konačne odluke o kupnji, bez obzira koliko priča zvuči dobro na telefonu i na slikama, nužno je detaljno pregledati i testirati automobil na lokaciji prodavatelja, ne samo kako bi utvrdili ispravnost auta, već kako bi utvrdili da auto zaista postoji.
Ovaj korak nikada ne bi trebao biti preskočiti.
Ako putovanje u Njemačku nije izvedivo, angažirajte pouzdanu osobu ili tvrtku koja će umjesto vas obaviti detaljan i kompletan pregled vozila te provjeriti svu potrebnu dokumentaciju i to bez obzira što vozila po broju šasije možda ima urednu povijest ili ga prodaje ovlaštena auto kuća.
U svakodnevnoj praksi se pokazalo da iznenađujuće veliki broj pregledanih vozila ne zadovoljava očekivane kriterije.
Evo nekoliko ključnih aspekata koje trebate pažljivo razmotriti tijekom pregleda i testiranja vozila:
Pregled karoserije i vanjskih elemenata prije kupnje vozila
Pregled odabranog vozila koji želite uvesti iz Njemačke započnite s pažljivim pregledom karoserije i vanjskih elemenata automobila.
Najvažniji dio pregleda svakako je provjera je li vozilo sudjelovalo u prometnim nesrećama, pogotovo u težim prometnim nesrećama prilikom čega su na vozilu mogla nastati značajna oštećenja na konstrukcijskim dijelovima vozila, iskočiti zračni jastuci te ostala značajna oštećenja.
Takva vozila teoretski bi trebala biti prodana u dijelovima, međutim nerijetko takvi auti završe opet na cesti kao ispravna vozila odnosno “accident free” vozila i to često baš na našim cestama.
Ovakva vozila nisu sigurna za putnike jer se prilikom eventualnog sudjelovanja u nesreći zračni jastuci neće otvoriti, moguće je da će doći do lomova ne mjestima gdje su konstrukcijski dijelovi vozila naknadno nestručno ispravljani, zavareni i slično.
Kupnjom takvog vozila ugrožavate sebe sve one koji se voze u takvom autu.
Kako bi izbjegli ovakve situacije, savjetujemo vam da uložite dovoljno vremena i pažnje prilikom pregleda dijelova auta koji su popravljani te da obratite pažnju na to kako su popravljeni te u kolikoj mjeri je auto bio oštećen prije popravka.
Realno je za očekivati da je auto u nekom trenutku imao nekakvo oštećenje koje je naknadno popravljeno, lakirano, kao na prijmjer manje ogrebotine ili oštećenja od kamenčića i slično. U tom slučaju bitno je provjeriti kako i na koji način je oštećenje popravljeno te utvrditi da se ne radi o većim oštećenjima.
U jednom od članaka ćemo objasniti kako prepoznati što je na vozilu lakirano te kako procijeniti kolika je bila prethodna šteta.
Važna napomena: “accident free” napomena koju često vidimo na njemačkim oglasnicima, ne znači da vozilo nije lakirano ili da nije bilo oštećeno.
Trgovac takvu oznaku može staviti ukoliko :
– Na vozilu nisu mijenjani dijelovi već su isti spašavani (limarenjem, kitanjem i slično).
– Ukoliko vozilo nije bilo oštećeno odnosno vozilo je “accident free” po riječima bivšeg vlasnika.
Ovo je napomena koju je potrebno uzeti s dozom rezerve.
Nerijetko će vam prodavatelj prilikom pregleda vozila pokušati skrenuti pažnju na nešto nevezano za auto, pokušati će vas zapričavati za vrijeme pregleda automobila u slučaju kada želi da neki dio preskočite ili će vas požurivati. Odvojite dovoljno vremena za pregled vozila i razgovor s prodavateljem čak i ako bi to značilo voditi neugodan razgovor s prodavateljem. Bilo je i slučajeva da je prodavatelj zaključao auto i otišao pod izlikom da nema vremena za vaš pregled auta. Naravno, jasno vam je da je taj auto zasigurno neispravan i nesiguran. Ne zaboravite, najskuplje bi bilo kupiti loš auto koji je neispravan i koji nije siguran za vas i vaše najmilije.
Postoje licitacije gdje se trgovcima i lakirerima prodaju oštećena vozila i tu se dnevno prodaje doslovno na stotine i tisuće auta od kojih većina završi opet na cesti. Pobrinite se da vaš primjerak ne bude jedan od tih auta.
Nakon što ste ustanovili koji dijelovi na autu su lakirani, kolika šteta je bila na vozilu te ako procijenite da je sve u granicama prihvatljivog, vrijeme je da pregledate vozilo i estetski odnosno da evidentirate sva oštećenja vanjskih elemenata koja postoje.
U praksi se pokazalo najbolje pregledavati plohu po plohu tražeći manja i veća oštećenja te svaku plohu promotriti iz više kuteva obraćajući pažnju na potencijalne nepravilnosti i udubljenja koje se vide samo pod određenim kutom.
Ovaj dio pregleda je jako nezahvalno raditi za vrijeme kiše ili mraka pa zbog toga auto pregledavajte kad je suh i čist uz dovoljno svjetla.
Pregled motora i elektronskih komponenti
Prije nego realizirate kupnju i uvoz auta iz Njemačke, obavezno napravite detaljan pregled motora kako biste bili sigurni da automobil mehanički ispravno funkcionira te nema skrivenih mana. Otvorite haubu i provjerite stanje motora, tražeći curenje ulja, antifriza i drugih tekućina. Provjerite razinu ulja i antifriza kako biste se uvjerili da su na prihvatljivim razinama. Također, pažljivo pregledajte remene, crijeva i spojeve kako biste uočili eventualne oštećenja. Obratite pažnju i na to je li motor opran te koliko je detaljno to učinjeno.
Obratite pažnju postoje li tragovi nestručnih popravaka. Iako je riječ o Njemačkoj koja je na dobrom glasu kad je u pitanju pedantnost i odgovornost prema poslu, upozoravamo vas da i tamo ima puno nestručnih i nekvalitetnih majstora kao i svugdje u svijetu.
Nakon što ste provjerili motor, pokrenite automobil kako biste procijenili zvuk motora. Motor bi trebao raditi glatko i tiho, bez neobičnih zvukova ili vibracija. Isprobajte rad motora u različitim okolnostima, uključujući hladan i topao start. Ako primijetite bilo kakve nepravilnosti, poput čudnih zvukova ili dima iz ispušnog sustava, ti problemi mogu biti pokazatelj da auto ima problema s motorom, što znači da ćete imati dodatnih troškova jer takav neispravan auto ne možete niti uvesti niti registrirati.
Osim rada motora, potrebna je svakako provjera i ispravnosti svih elektronskih komponenti vozila koje upravljaju doslovno cijelim vozilom.
Ovaj dio pregleda praktički je nemoguće obaviti bez kvalitetne dijagnostike te bez dovoljno vremena. Naime, česte su neispravnosti na vozilu upravo na elektronskim komponentama. Greške koje se pokažu često se mogu kompjutorski “poništiti” te će one ostat ugašene neko određeno vrijeme ili određen broj kilometara, ali kada se lampice tih grešaka ponovno upale, u pravilu popravak nije jeftin.
Često su tu greške kojekakvih senzora poput NOX senzora, AdBlue komponenti ili greške vezane uz elektroniku motora, mjenjača i dodatne opreme na vozilu.
Pregled unutrašnjosti i opreme vozila
Provjerite unutrašnjost automobila kako biste se uvjerili da je u dobrom stanju i da udovoljava vašim potrebama i očekivanjima. Pregledajte sjedala, presvlake, upravljač i instrumentnu ploču kako biste uočili bilo kakve tragove habanja ili oštećenja, ali i potencijalnih prethodnih popravaka.
Testirajte sve elektroničke komponente i kontrolne sustave, uključujući klima uređaj, grijanje, navigacijski sustav, radio, radare, svjetla, elektroniku sjedala itd.. Provjerite jesu li svi gumbi i prekidači ispravni i reagiraju li na ispravan način.
Vozna svojstva i testna vožnja prije kupnje auta u Njemačkoj
Nakon detaljnog pregleda vozila u stanju mirovanja, vrijeme je za testnu vožnju. Ovo je također jako važan dio pregleda prije nego realizirate kupnju i uvoz auta iz Njemačke jer vam omogućuje da isprobate performanse i voznu sposobnost automobila u stvarnim uvjetima. Tijekom testne vožnje, obratite pažnju na sljedeće stvari:
Provjerite kočnice kako biste bili sigurni da zaustavljanje automobila funkcionira besprijekorno, bez čudnih zvukova ili vibracija. Ukoliko postoje zvukovi pri prvih nekoliko kočenja nakon čega se zvuk smanji, to u pravilu znači da je auto stajao neko vrijeme, odnosno da nije vožen. Tada dodatno obratite pažnju na stanje diskova jer je lako moguće da su isti stradali od hrđe uslijed stajanja.
Testirajte upravljanje i stabilnost vozila, posebno pri većim brzinama i tijekom skretanja.
Slušajte motor kako biste uočili eventualne nepravilnosti u zvuku, npr. kucanje ili zviždanje.
Pregledajte upravljački stup kako biste se uvjerili da nema neobičnih vibracija ili osjećaja “lutanja”.
Obratite pažnju ima li auto konstante performanse te obratite pažnju na ponašanje mjenjača.
Pojedini prodavatelji će pokušati izbjeći probnu vožnju uz pomoć različitih izgovora. Vaš zadatak je da budete uporni i ne posustajete dok vam ne ustupe svoje prenosive pločice s kojima možete slobodno voziti i na javnim prometnicama.
Profesionalni pregled vozila prije kupnje
Ako niste iskusni u pregledavanju auta ili niste sigurni u svoje znanje, a već ste došli pregledati auto, razmislite o angažiranju profesionalnog automehaničara te lakirera koji će vam pomoći pri pregledu na lokaciji prodavatelja. Profesionalna inspekcija pružit će vam dublji i detaljniji uvid u tehničko stanje vozila i otkriti moguće skrivene probleme koji bi mogli utjecati na odluku o kupnji.
Ipak, pazite ako angažirate mehaničara ili lakirera odnosno neki servis koji je u neposrednoj blizini prodavatelja jer je velika šansa da se isti poznaju. U tom slučaju dobit ćete samo hrpu pohvala i za auto i za trgovca bez obzira na stvarno stanje vozila.
Osim toga, ako planirate angažirati lokalni servis da vam napravi pregled, trebati ćete dogovoriti termin za pregled te ćete trebati dobiti odobrenje od prodavatelja da uopće odvezete vozilo u servis na pregled, koje odobrenje na žalost često nećete dobiti.
Zaključak
Pregled vozila na lokaciji prodavatelja u Njemačkoj te temeljito testiranje automobila ključni su za siguran i uspješan uvoz auta iz Njemačke u Hrvatsku. Pažljivo i kvalitetno provjeravanje karoserije, motora, unutrašnjosti, elektronike i provođenje testne vožnje osigurati će da donesete pametnu odluku o kupnji.
Ako niste sigurni u svoje vještine, uvijek je preporučljivo angažirati profesionalca kako biste dobili stručno mišljenje i osigurali da vaš novi automobil zadovoljava vaša očekivanja i standarde kvalitete te da se na kraju vozite u sigurnom i pouzdanom automobilu.
Papirologija i kupnja auta u Njemačkoj
Nakon što ste pregledali vozilo te donijeli odluku da ćete kupiti i uvesti auto iz Njemačke, slijedi provjera dokumenata vozila.
Neophodno je da vam trgovac uz vozilo da originalnu malu i veliku prometnu dozvolu odnosno prometnu dozvolu i knjižicu vozila te račun ili kupoprodajni ugovor.
Uvijek provjerite od koga vozilo kupujete te pazite da vam račun ispostavi ista tvrtka kojoj vozilo i plaćate.
Tvrtka vam ne može ispostaviti kupoprodajni ugovor (iako će neki trgovci pokušati jer to u Njemačkoj prolazi – problem je što ne prolazi u HR) već vam mora ispostaviti račun sa svim zakonom propisanim elementima poput broja računa, sustava oporezivanja, podataka o vozilu, podataka o prodavatelju itd.
Ako vozilo kupujete od fizičke osobe, sastavite kupoprodajni ugovor, ali obavezno provjerite je li osoba s kojom potpisujete ugovor ujedno i vlasnik vozila inače bi lako mogli ostati i bez novaca i bez vozila.
Zakonski, vozilo skuplje od 10.000 € bi trebalo biti plaćeno preko računa pogotovo ako vozilo kupujte od trgovca.
Napomena: Zakonom je zabranjeno iznijeti iz Hrvatske više od 10.000 € po osobi u gotovini, bez da prethodno obavijestite carinu u Republici Hrvatskoj te zemlje kroz koje prolazite. Ako vas u slučaju nekakve kontrole, zateknu s više novca od 10.000 €, novac vam može biti oduzet uz obavijesni razgovor te će vam eventualno biti vraćen tek nakon što službeno dokažete porijeklo novca. Na žalost, to u praksi traje 3-6 mjeseci čak i ako zaista imate uredno porijeklo novca.
S obzirom na dosadašnja iskustva, predlažemo da zbog sigurnosnih razloga nikad ne nosite toliko gotovine već da vozilo, ako je skuplje od par tisuća eura, uvijek plaćate preko računa.
Ako vozilo plaćate preko računa, transakcija će vjerojatno biti provedena s privatnog računa na poslovni račun tek kroz 2-5 radnih dana, a trgovac će vam tek nakon što uplata sjedne, isporučiti vozilo.
Plaćanje s privatnog na privatni račun ne preporučujemo jer su u tim slučajevima prevare dosta česte.
Transport vozila iz Njemačke
Nakon plaćanja vozila u Njemačkoj te konačne primopredaje dokumenata i primopredaje vozila, slijedi transport vozila gdje u pravilu imate dvije opcije.
1. Transportirati auto transportnim kamionima – šlepom.
2. Osobno voziti auto iz Njemačke za Hrvatsku.
Problem kod opcije pod brojem 1 je što se kući vraćate bez auta, jer auto stiže na vašu adresu kroz 1-3 tjedna, ovisno o lokaciji i izabranom prijevozniku.
Ako se odlučite na ovakva način transporta vozila iz Njemačke, svakako odaberite pouzdanog prijevoznika kako biste osigurali siguran transport automobila. Provjerite uključuje li transport vozila i osiguranje i u kojem iznosu, kako biste smanjili rizike prijevoza.
Slobodno nam se javite ako vam zatreba prijevoz vozila jer vam možemo pomoći u organizaciji istog.
Kad je u pitanju uvoz auta iz Njemačke, opcija pod brojem 2 se čini logičnija, ali i tu postoje potencijalni problemi. Naime, trenutno se u Njemačkoj, u nekim njihovim registracijskim uredima, čeka termin za izdavanje probnih/izvoznih tablica po nekoliko dana. Radi se o tome da su u pojedinim regijama smanjili broj ureda, odnosno zatvorili su manje podružnice. Još uvijek postoje uredi gdje je situacija bolja i moguće je napraviti tablice isti dan.
Ovo čekanje termina za sobom povlači dodatne troškove hrane i smještaja pogotovo ako vas uhvati vikend pa je i to potrebno uzeti u obzir kada izračunavate krajnju cijenu kupovne vozila u Njemačkoj, a kada uvoz odlučite odraditi sami.
Prije rezervacije termina svakako provjerite s prodavateljem ima li vozilo važeći tehnički (TUV) jer vam o tome ovisi hoćete li moći izradit tablicu i koju vrstu tablice ćete moći napraviti.
Postoje i dvije vrste tablica – žute i crvene. Žute su u pravilu probne tablice i izdaju se na trajanje od 5 dana koje službeno služe samo za vožnju po Njemačkoj. S njima se često vozi i izvan Njemačke budući su jeftinije pa se pojedinci odlučuju na određeni rizik. Ukoliko vozite sa “žutim” tablicama, svakako provjerite imate li odgovarajuće osiguranje koje pokriva sve države kroz koje prolazite.
“Crvene” tablice su ipak prave izvozne tablice koje se izdaju na period u trajanju do 30 dana i koje bi u pravilu trebali i uzeti ako izvozite auto iz Njemačke. Te tablice su osjetno skuplje od “žutih”.
Najbolje bi bilo da pokušate dogovoriti s prodavateljem da vam pomogne oko izdavanja tablica ili vas spoji s osobom koja vam može pomoći kako se ne bi našli u nezgodnoj situaciji.
Carina i uvoz auta iz Njemačke
Carinu odnosno obračun Posebnog poreza na motorna vozila (PPMV) koji se prijavljuje na carini dužni ste prijaviti u roku od 15 dana od dana kupnje vozila ili 15 dana od dana kad vam je prijevoznik kamionom isporučio auto na vašoj adresi što se dokazuje CMR-om od strane prijevoznika.
Da biste završili carinu odnosno obračunali PPMV i Naknade FZOEU, bit će vam potrebne kopije sljedećih dokumenata:
- Osobna iskaznica
- Mala i velika prometna dozvola vozila
- Račun ili kupoprodajni ugovor kao dokaz da ste kupili vozilo i od koga ste ga kupili
- COC dokument ili potvrda proizvođača koju možete zatražiti od zastupnika za vašu marku vozila
- CMR ukoliko vam je prijevoznik dostavio vozilo
- Formulari koje možete dobiti u nadležnom carinskom uredu ili putem e-građanina kad idete na opcije prijave PPMV-a
Pri uvozu auta iz Njemačke carinu možete prijaviti tako da fizički odete u nadležni Carinski ured ili putem sustava e-građanina na linku: Prijava carine putem sustava e građanina.
Detaljne informacije se nalaze i na stranicama carine.
Nedugo nakon što ste odradili prijavu, dobit ćete podatak o iznosu koji je potrebno uplatiti skupa s podacima za uplatu. Nakon izvršenog plaćanja stići će vam obavijest da vozilo može pristupiti registraciji i tehničkom pregledu.
Sama procedura oko prijave PPMV-a je krajnje jednostavna. Ukoliko naiđete na probleme slobodno nam se javite. Bit će nam drago pomoći vam.
Cijela procedura oko obračuna PPMV-a traje od 1 do 7 dana, rijetko duže, ovisno o vrijednosti vozila i načinu procjene novonabavne i trenutne vrijednosti vozila.
Obračun PPMV-a za skuplja i mlađa vozila u pravilu traje duže budući se za iste novonabavna vrijednost ne procjenjuje na osnovu redovnih kataloga već za njih zastupnik treba dostaviti službeni popis opreme i vrijednosti.
U zasebnom članku ćemo dati detaljne upute i opcije kod prijave PPMV-a na carini kad je u pitanju uvoz auta iz Njemačke.
Prije tehničkog pregleda, na željenoj stanici za tehnički pregled ćete trebati dogovoriti i homologaciju koja traje cca 20 minuta nakon čega napokon možete napraviti tehnički pregled i registraciju vašeg vozila za kojeg upravo završavate uvoz auta iz Njemačke u Hrvatsku.
Zaključak
Ako se odlučite na uvoz auta iz Njemačke u Hrvatsku otvaraju vam se veće mogućnosti prilikom odabira željenog auta jer vam omogućava pristup i odabir između većeg broja kvalitetnijih vozila po povoljnijim cijenama. Temeljito se pripremite i istražite sve opcije kako biste izbjegli potencijalne probleme te kući dovezli isključivo siguran i pouzdan automobil, a ne problem.
Za sve one koji se ne žele samostalno upuštati u avanturu zvanu “uvoz auta iz Njemačke”, stojimo na raspolaganju s našim paketom usluga: uvoz auta iz Njemačke, ali i ostatka EU po principu “ključ u ruke”.
Sve informacije na linku: Uvoz auta po narudžbi iz Njemačke i ostatka EU.
Ukoliko postoje pitanja na koja vam nismo odgovorili, stojimo vam na raspolaganju te nas slobodno kontaktirajte. Rado ćemo vam pomoći!
Vaš AXIS tim.
TU SMO ZBOG VAS
Za sva pitanja ili dodatne informacije stojimo vam na raspolaganju svakim danom od ponedjeljka do subote od 08:00 do 18:00.